O autorze

Adrian Czabanowski, zawodowo związany z IT, w przeszłości programista, aktualnie kodujący jedynie hobbistycznie. Pasjonata nowych technologii szczególnie tych, które ułatwiają życie lub wspierają "zielone" środowisko. Prowadzi bloga Smart'ny Dom

Dlaczego napisałem to oprogramowanie?

No właśnie hmmm.... To może inaczej, dlaczego nie używam oryginalnego oprogramowania, które dostarczają producenci wraz z urządzeniami? Otóż w niektórych przypadkach urządzenie + oryginalne oprogramowanie oznacza ograniczone możliwości lub konieczność używania jednej gamy produktów. Ktoś kto używał przykładowo oryginalnego oprogramowania dostarczonego z urządzeniem Sonoff wie, że z oryginalnej aplikacji można korzystać tylko z produktami Sonoff. Otrzymuje się funkcjonalności tylko te, które dostarcza producent. Nie podłączy się do niej TV, „inteligentnej” żarówki innej firmy, kamery IP itp. Gdy nazbiera się w domu trochę tych sprzętów, okazuje się, że konieczne jest posiadanie X aplikacji do sterowania różnymi urządzeniami, a w dodatku urządzenia różnych producentów nie „gadają” ze sobą. Nie da się nimi wszystkimi sterować jako jedną całością.

Dlatego głównie korzystam z rozwiązań, które są na tyle otwarte, aby można było nimi sterować z jednego systemu, jednej aplikacji, aby każde urządzenie niezależnie od producenta mogło „porozumiewać” się z innymi urządzeniami. Oznacza to tyle, że oprogramowanie w tych urządzenia powinno udostępniać standardowy i łatwy w dostępie mechanizm sterowania nimi. To daje możliwość podłączania tych urządzeń do bardziej lub mniej zaawansowanych systemów automatyki, inteligentnych domów, biur, jak kto woli, a nie bycie skazanym na X aplikacji.

AFE Firmware jest takim oprogramowaniem. Urządzenie z zainstalowanym AFE Firmware może być sterowany przez systemy do automatyki np. openHAB, Domoticz, Domotiga, HomeAssistant i pewnie przez wiele innych systemów do automatyki. Napisane jest z myślą o układzie WiFi serii ESP, który coraz częściej spotykany jest w komercyjnych produktach. Dodatkowo jest bardzo tani i łatwy w konstruowaniu niemalże, jak z klocków własnych urządzeń.

Kontakt
Kontakt przez media społecznościowe