O AFE Firmware

AFE Firmware to oprogramowanie dla urządzeń zbudowanych na chip’ie ESP8266, ESP8285 oraz ESP32 jak na przykład Sonoff, Shelly, GeekCreit, ... (długa lista), czy we własnych konstrukcjach. Wykorzystuję je w swoich instalacjach do różnych zastosowań.

Dlaczego nie używam oryginalnego oprogramowania, które dostarczają producenci wraz z urządzeniami? Otóż w niektórych przypadkach urządzenie + oryginalne oprogramowanie oznacza ograniczone możliwości lub konieczność używania jednej gamy produktów. Ktoś kto używał przykładowo oryginalnego oprogramowania dostarczonego z urządzeniem Sonoff wie, że z oryginalnej aplikacji można korzystać tylko z produktami Sonoff. Otrzymuje się funkcjonalności tylko te, które dostarcza producent. Nie podłączy się do niej TV, „inteligentnej” żarówki innej firmy, kamery IP itp. Gdy nazbiera się w domu trochę tych sprzętów, okazuje się, że konieczne jest posiadanie X aplikacji do sterowania różnymi urządzeniami, a w dodatku urządzenia różnych producentów nie „gadają” ze sobą. Nie da się nimi wszystkimi sterować jako jedną całością.

10-minutowe video wprowadzającej do AFE Firmware

Dlatego głównie korzystam z rozwiązań, które są na tyle otwarte, aby można było nimi sterować z jednego systemu, jednej aplikacji, aby każde urządzenie niezależnie od producenta mogło „porozumiewać” się z innymi urządzeniami. Oznacza to tyle, że oprogramowanie w tych urządzenia powinno udostępniać standardowy i łatwy w dostępie mechanizm sterowania nimi. To daje możliwość podłączania tych urządzeń do bardziej lub mniej zaawansowanych systemów automatyki, inteligentnych domów, biur, jak kto woli, a nie bycie skazanym na X aplikacji.

AFE Firmware jest takim oprogramowaniem. Urządzenie z zainstalowanym AFE Firmware może być sterowany przez systemy do automatyki np. openHAB, Domoticz, Domotiga, HomeAssistant i pewnie przez wiele innych systemów do automatyki. Napisane jest z myślą o układzie WiFi serii ESP, który coraz częściej spotykany jest w komercyjnych produktach. Dodatkowo jest bardzo tani i łatwy w konstruowaniu niemalże, jak z klocków własnych urządzeń.

Podczas projektowania i rozwijania tego oprogramowania korzystałem z następujących zasad
  • urządzenie powinno być kontrolowane przez dobrze znane protokoły

    wykorzystuje protokół HTTP oraz MQTT. Dodatkowo zaimplementowałem dedykowany mechanizm integracji (API) z Domoticz

  • mechanizmy integracji powinny być jak najbardziej otwarte

    po to, aby można było je zintegrować z jak największą liczbą systemów automatyki domowej

  • dedykowane pod konkretne potrzeby, a nie "kombajn do wszystkiego"

    postanowiłem nie tworzyć jednego oprogramowania obsługującego mnóstwo czujników i posiadającego mnóstwo funkcji. Firmware zaprojektowałem w taki sposób, aby możliwe było stworzenie wielu wersji oprogramowania AFE obsługującego tylko dedykowane potrzeby

  • logika sterowaniać w systemie do automatyki domowej, a nie w urządzeniu

    głęboko wierzę, że urządzenia automatyki domowej powinny być kontrolowane przez system automatyki domowej, który powinien być centralnym miejscem do sterowania i monitorowania naszego domu. Oznacza to, że w moim oprogramowaniu nie znajdziesz wiele funkcji zapewniających logikę np. timery, kalendarze, itp - z pewnymi wyjątkami 😉

  • prosta konfiguracja w intuicyjnym panelu konfiguracyjna

    co do zasady, zależy mi żeby AFE Firmware było łatwe i proste w konfiguracji. Sama materia konfiguracji nie jest łatwa dla osoby zupełnie oderwanej od IT/Elektroniki. Dodatkowo możliwości techniczne głównie pojemność pamięci do zapisywania danych uniemożliwiają budowanie zaawansowanych, przez to bardziej intuicyjnych interfejsów do konfiguracji urządzenia.